پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
شنبه 4 اسفند ماه 1397
Saturday 23 February 2019
کد مطلب : ‌7508
هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان کرمان؛

بیش از 3500‌ میلیارد تومان از پروژه‌های شرکت مس افتتاح می‌شود

مس پرس: «احمد مرادعلیزاده» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان کرمان، 13 پروژه شرکت ملی صنایع مس ایران در سرچشمه، خاتون‌آباد و سیرجان، با سرمایه‌ای بیش از 3500‌ میلیارد تومان، با افتتاح رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

بیش از 3500‌ میلیارد تومان از پروژه‌های شرکت مس افتتاح می‌شود

به گزارش مس پرس، مرادعلیزاده با اعلام این خبر گفت: در سفر دکتر روحانی و هیأت همراه به کرمان، 13 پروژه معدنی، صنعتی و عمرانی شرکت مس در استان کرمان، با حضور دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می‌شود.

وی با تشریح این پروژه‌ها بیان داشت: پروژه راه‌اندازی کوره فلش (تغییر تکنولوژی ذوب مجتمع سرچشمه از فرآیند ریورب به فلش) به ظرفیت 282‌هزار تن مس آندی در سال، به‌همراه چرخ ریخته‌گری و کوره‌های آند با 182‌‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 246‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع 974‌ میلیارد تومان هزینه، در سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد نیز، به ظرفیت سالانه 200‌هزار تن مس کاتدی با 143‌میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 64‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع 636‌میلیارد تومان در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد.

مرادعلیزاده افزود: همچنین، فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی 500‌مگاواتی سیرجان با 285‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 70‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع یک‌هزار و 210‌ میلیارد تومان، با حضور دکتر اردکانیان، وزیر نیرو آغاز به‌کار می‌کند.

مدیر‌عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که طراحی، ساخت و نصب سیستم جدید انتقال گاز خروجی کوره‌های کنورتور سرچشمه، پروژه دیگری است که در این سفر بهره‌برداری می‌شود، گفت: برای طراحی، ساخت و نصب این سیستم، 19‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 154 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموعاً 230‌ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

مرادعلیزاده از افتتاح رسمی باند دوم محور سرچشمه– شهربابک هم خبر داد و بیان کرد: برای احداث باند دوم این مسیر به طول 80‌ کیلومتر، درمجموع 80‌ میلیارد تومان هزینه شده است؛ پیش‌ازاین باند دوم جاده رفسنجان به سرچشمه نیز به طول 65‌ کیلومتر و با هزینه 136‌میلیارد تومان، توسط شرکت مس راه‌اندازی شده بود.

مدیرعامل شرکت مس همچنین گفت: پروژه احداث انبار کنسانتره جدید خاتون‌آباد به ظرفیت 60هزار تن کنسانتره مس و پروژه احداث کارخانه آب‌گیری و بشکه‌پرکنی مولیبدن به ظرفیت خشک‌کنی 2700‌ تن کنسانتره مولیبدن در ماه، از دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری مس در استان کرمان است که برای این دو پروژه، مجموعاً 79 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی پروژه نصب و راه‌اندازی ماشین کاتدشویی پالایشگاه سرچشمه (CSM) را از دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری برشمرد و گفت: برای اجرای این پروژه، درمجموع 100 میلیارد تومان هزینه شده است.
مرادعلیزاده ابراز داشت: پروژه ارتقا و افزایش ظرفیت پذیرش و انبارش آهک پخته به میزان 1250‌ تن، با هزینه 11‌ میلیارد تومان، و کارخانه مواد ناریه سرچشمه به ظرفیت تولید 12000 تن امولایت، با هزینه 12 میلیارد تومان نیز در سفر رئیس‌جمهور بهره‌برداری می‌شوند.

توسعه کارخانه اسید سرچشمه از 100هزار تن به 300هزار تن، دیگر پروژه‌ای بود که مرادعلیزاده به آن اشاره کرد و گفت: این پروژه با سه میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و 58 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و مجموع 70‌ میلیارد تومان، مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به احداث پست 400/132 میمند- شهربابک، گفت: در این پروژه که در این سفر بهره‌برداری از آن رسماً آغاز می‌شود، 15‌ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و پنج میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و درمجموع 70‌ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته است.

مرادعلیزاده همچنین پروژه احداث پست‌های نه‌گانه تغذیه‌کننده فلش، کارخانه‌های اسید و اکسیژن و مولیبدن همراه با مرکز توزیع را از دیگر پروژه‌های قابل بهره‌برداری دانست و اضافه کرد: برای اجرای این پروژه درمجموع 48‌میلیارد تومان هزینه شده است./ روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :