پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 4 بهمن ماه 1400
Monday 24 Januray 2022
کد مطلب : ‌8894
از سوی مدیر اکتشافات شرکت مس صورت گرفت

تشریح چشم‌انداز اکتشافات مس تا سال 1404

توسعه فعالیت‌های اکتشافی و افزایش ذخایر شناخته‌شده مس کشور مهم‌ترین چشم‌انداز استراتژیک امور اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت مس است و در این چشم‌انداز بسیار مثبت، ارتقای جایگاه جهانی کشور در میزان ذخایر شناخته‌شده جهانی تا 1404 را ترسیم کرده‌ایم.

تشریح چشم‌انداز اکتشافات مس تا سال 1404

به گزارش مس پرس، شهریار متوکل مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت مس با اعلام این خبر گفت: در همین راستا، با تدوین استراتژی نوین اکتشافی در سال 1397، اهداف و دورنمای فعالیت‌های اکتشافی و ارتقای جایگاه کشور در افق آینده و مجموعه اهدافی که لازم است امور اکتشافات به‌منظور دستیابی به آن‌ها اقدام کند به‌گونه‌ای در نظر گرفته شده است که نیازهای بلندمدت شرکت ملی صنایع مس ایران را پاسخگو باشد.
به گفته متوکل، چشم‌انداز ارائه‌شده نگاهی علمی و عملی به آینده اکتشافات مس و ایجاد پشتوانه ذخایر معدنی به‌منظور توسعه پایدار در شرکت ملی صنایع مس ایران را در بر دارد.
وی افزود: افزایش عمق اکتشافی تا متوسط 1500 تا 2 هزار متر و تأکید بر شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان و همچنین اکتشاف سایر تیپ‌های کانساری از جمله اهداف اکتشافی این امور هستند که مطالعات اکتشافی هدفمند و سیستماتیک به‌منظور اکتشاف این‌گونه مدل‌ها در حال انجام است.
مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت مس ادامه داد: این امور در نظر دارد سطح حفاری‌های اکتشافی خود را تا پایان سال 1400 به بیش از 150 هزار متر در سال برساند. با توجه به پوشش سراسری اکتشافات از شمال غرب تا جنوب شرق و همچنین میزان حفاری‌های پیش‌بینی‌شده در محدوده‌های اکتشافی جدید، امیدواریم نتایج مثبت و درخور توجه اکتشافات در سال جاری نیز تداوم یافته و به ثمر برسد.
متوکل ابراز امیدواری کرد که با تکیه بر دانش نوین و بهره‌مندی از نیروهای متخصص در زمینه اکتشاف و تلاش نیروهای خدوم و تمام عوامل دست‌اندرکار اکتشاف، به ذخایر جدید دیگری نیز دست یابیم.
وی اظهار داشت: همچنین تکمیل حفاری‌ها و شناخت ابعاد اصلی چند کانسار جدید شناسایی‌شده و تخمین دقیق این ذخایر در دو سال آتی، می‌تواند در ارتقای جایگاه کشور از لحاظ ذخایر شناخته‌شده تأثیری شگرف بر جای بگذارد.

رشد 103 درصدی حفاری‌های اکتشافی نسبت به متوسط دوره 5 ساله گذشته

متوکل با اشاره به اینکه با حمایت مدیرعامل شرکت مس و تلاش‌های مستمر معاونت توسعه و اکتشافات موفق به انجام بیش از 100 هزار متر حفاری اکتشافی در سال 1399 شدیم، گفت: رکورد هفت ساله اخیر میزان حفاری‌های اکتشافی شرکت ملی صنایع مس ایران شکسته شده و این میزان حاکی از رشد 103 درصدی حفاری‌های اکتشافی نسبت به متوسط دوره 5 ساله گذشته است. در این راستا متراژ حفاری اکتشافی از میانگین کمتر از 50 هزار متر در 5 سال گذشته به بیش از 100 هزار متر افزایش یافته است.
مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت مس افزود: علاوه بر این، ادامه اکتشافات سطحی تکمیلی (زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک و توپوگرافی) در مجموع به وسعت 104 هزار و 900 هکتار در محدوده‌های مستعد معدنی برآمده از مطالعات پهنه‌های اکتشافی و اندیس‌ها و کانسارهای معدنی انجام شده است.
متوکل ادامه داد: در سال 99 مطالعات زمین‌شناسی و آلتراسیون جمعاً به وسعت 34100 هکتار، ژئوشیمیایی در مجموع با وسعت بیش از 48100 هکتار و ژئوفیزیک جمعاً به وسعت 15300 هکتار و تهیه نقشه توپوگرافی به وسعت جمعاً 7400 هکتار به انجام رسیده است. خوشبختانه مطالعات اکتشافی سطحی نسبت به متوسط دوره 4 ساله قبل رشد 150 درصدی داشته است و به رکورد بالاترین میزان مطالعات اکتشافی سطحی در 7 سال اخیر دست یافته‌ایم.
به گفته وی، دستیابی به رکورد بالاترین میزان محدوده‌های ثبتی امیدبخش در 7 سال اخیر به تعداد 90 فقره از دیگر موفقیت‌های شرکت مس به شمار می‌رود.
مدیر اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت مس خاطرنشان کرد: اخذ پروانه‌های اکتشافی محدوده‌های امیدبخش و همچنین تمدید گواهی کشف‌ها و اخذ پروانه‌های بهره‌برداری کانسارها و ذخایر معدنی در دوره اخیر، در دستور کار قرار گرفته است. خوشبختانه رشد 143 درصدی تعداد پروانه‌های اکتشافی و گواهی‌های کشف و محدوده‌های ثبتی نسبت به متوسط دوره 5 ساله قبل و افزایش تعداد پروانه‌های اکتشافی و گواهی کشف و محدوده‌های ثبتی از میانگین 37 به 90 فقره را در سال گذشته شاهد بودیم.
وی گفت: سرعت‌بخشی به عملیات اکتشافی در پروانه‌های اکتشافی و همچنین تمدید گواهی کشف‌ها و اقدام جهت توسعه عملیات اکتشاف و اخذ پروانه‌های بهره‌برداری نیز در دستور کار این امور قرار گرفته است. به‌عنوان نمونه‌ای از این فعالیت‌ها می‌توان به ارائه و پیگیری درخواست ثبت و صدور پروانه اکتشاف به نام شرکت ملی صنایع مس ایران در تعداد 39 محدوده امیدبخش جدید به وسعت 1423 کیلومترمربع (برآمده از مطالعات پهنه‌های اکتشافی) جهت انجام اکتشافات تفصیلی به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های مربوطه اشاره کرد.
متوکل ادامه داد: علاوه بر این مطالعات ناحیه‌ای و بررسی‌های اکتشافی و تعریف 11 پهنه اکتشافی در مجموع به وسعت 69 هزار کیلومتر مربع، در راستای اکتشاف ذخایر جدید و با توجه به پتانسیل مناسب متالوژنی مس پورفیری و سایر کانسارهای وابسته در امتداد کمربندهای متالوژنیک ایران عمده طرح‌های شناسایی و پی‌جویی شرکت ملی صنایع مس ایران، در قالب تفاهم‌نامه همکاری مابین شرکت ملی صنایع مس ایران و سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان‌های مربوطه و با همکاری آن سازمان‌ها انجام شد. در این راستا اجرای عملیات در 5 پهنه در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، قم و آذربایجان غربی در مجموع به وسعت حدود 25 هزار کیلومترمربع در سال 99 انجام شد.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :