پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران Mes Press
تاریخ روز
شنبه 4 اسفند ماه 1397 ساعت 01:16:16
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

آیا قیمت مس همچنان بالا می‌رود؟

یکشنبه 15 بهمن ماه 1396

به گزارش مس پرس، همچنین بر پایه دیدگاه تحلیل‌گران مؤسسه CRU و براساس شاخص‌های فاندامنتال بازار، قیمت‌های بالاتر از هفت‌هزار دلار در هر تن قابل‌ دست‌یابی است. طبق این پیش‌بینی، بازار مس در سال‌های 2018 تا 2020 در تعادل خواهد بود و پس از آن در سال‌های 2021 تا 2022 با کسری روبه‌رو خواهد شد.
موسسه CRU انتظار دارد در سال 2018، تولیدات معدنی بهبود یابد، اما مذاکرات قراردادهای کارگری در شیلی و پرو، تهدیدی در این  زمینه محسوب می‌شود؛ چراکه می‌تواند منجر به وقفه‌های تولیدی شود.
بر پایه برآورد موسسه تحقیقاتی CRU، اتحادیه‌های کارگری در حدوداً 20 پروژه معدنکاری در تلاش هستند تا مذاکرات قراردادهای کارگری را در سال‌جاری آغاز کنند. عملیات مربوط به معادن کشورهای شیلی و پرو به ترتیب 77 و 53 درصد از تولید این کشورها را تشکیل می‌دهد و درمجموع، حدود 28درصد از کل عرضه معدنی جهانی را شامل می‌شود. این معادن قطعاً سعی خواهند کرد سریعاً به توافق دست یابند، اما CRU انتظار دارد که اتحادیه‌های کارگری در این مورد عجله‌ای نداشته باشند. در این‌جا به‌احتمال زیاد، قیمت‌های بالای مس به‌عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا اتحادیه‌ها معتقدند به‌دلیل افزایش قیمت مس، کمپانی‌های معدنی تلاش خواهند کرد تا تولید خود را به حداکثر برسانند.
وقفه‌های تولیدی غالباً غیرقابل‌پیش‌بینی است، اما میزان تولیدی که می‌تواند به‌طور بالقوه در سال 2018 متوقف شود، قابل‌توجه خواهد بود. وقفه‌های طولانی تولید همراه با دیدگاه‌های مثبت اهالی بازار نسبت به چشم‌انداز تقاضای چین می‌تواند قیمت مس را به‌مراتب بالاتر از پیش‌بینی موسسه CRU در سال جاری قرار دهد و موجب تقویت خوش‌بینی‌ها نسبت به بازار خواهد شد.

لینک خبر‌ :: http://mespress.com/news/?Id=7513