پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
جمعه 9 اسفند ماه 1398
Friday 28 February 2020
کد یادداشت‌ : ‌5784

قلب فرهنگ‌سرای مس، با هنر می‌تپد

سرچشمه، شهری است که از همان نخستین روزهای تأسیس، در آن آموزش‌ها و فعالیت‌های فرهنگی اهمیت زیادی داشته؛ ولی قالب‌ها و عناوین این فعالیت‌ها فرق می‌کرده است. آدم‌های زیادی در این شهر آمده‌اند و رفته‌اند و در دورۀ مسئولیت خود، اثرگذاری خود را داشته‌‌اند.

 

> سیدعلی میرافضلی/ مدیر روابط عمومی مس منطقه کرمان

من از سال 58، یعنی دوران نوجوانی، در شهر سرچشمه زیسته‌ام و با فراز و فرود تاریخ چهل‌سالۀ این شهر کمابیش آشنایم. شهر سرچشمه، شهری است که از همان نخستین روزهای تأسیس، در آن آموزش‌ها و فعالیت‌های فرهنگی‌هنری اهمیت زیادی داشته؛ ولی قالب‌ها و عناوین این فعالیت‌ها فرق می‌کرده است. آدم‌های زیادی در این شهر آمده‌اند و رفته‌اند و در دورۀ مسئولیت خود، اثرگذاری خود را داشته‌اند.
دورۀ جدید فعالیت‌‌های فرهنگی این شهر، از 10سال پیش آغاز شده و من افتخار آن را دارم که با کمک همکاران خود در روابط عمومی مس سرچشمه، ادامه‌دهندۀ راه پیش‌کسوتان این عرصه بوده‌ام. فرهنگ‌سرای کنونی، نخست تحت عنوان «کانون فرهنگی مس» در یکی از خانه‌های خیابان نسترن یک، کار خود را آغاز کرد. آقایان علی ایزدخواه، روح‌الله ابوالهادی و حسین عزیزی در راه‌اندازی این کانون زحمت زیادی کشیدند. از آن‌جا که راه‌اندازی کانون بعد از یک فترت طولانی صورت گرفت، با دست‌اندازهای زیادی همراه بود که با هم‌فکری و همراهی گروهی از مدیران مس همچون مهندس قاسمی، مهندس سلطانی، مهندس حسنی و مهندس رضایی‌نسب، گره بسیاری از مشکلات گشوده شد.
بعد از اتمام ساختمان فرهنگ‌سرا در محل کنونی که متعلق به شهرداری سرچشمه است، کانون فرهنگی مس به محل جدید نقل مکان کرد و عنوان آن به «فرهنگ‌سرای مس» تغییر یافت. در محل جدید، آقایان یاسر اسماعیلی و محمدصالح رزم‌حسینی در تمشیت امور فرهنگ‌سرا نقش مهمی داشتند و آقای رجب‌پور نیز با دلسوزی بسیار به‌سازی فضای فرهنگ‌سرا و بهبود برنامه‌ریزی کلاس‌های آموزشی را دنبال می‌کند.
در فرهنگ‌سرای مس، شماری از بهترین استادان خوش‌نویسی، نقاشی، موسیقی، عکاسی، تئاتر، تذهیب، قلم‌زنی و هنرهای دستی، آموزش هنرجویان را بر عهده دارند. علاوه بر این، نشست‌های نقد و بررسی فیلم و کتاب و شعر و داستان و کلاس‌های مثنوی‌خوانی و شاهنامه‌خوانی برگزار می‌شود. علاوه بر کارکنان مس و شهروندان سرچشمه، علاقه‌مندان دیگری نیز از شهرها و مناطق اطراف مثل رفسنجان، پاریز، شهربابک، سیرجان، خاتون‌آباد، و کرمان از برنامه‌های فرهنگ‌سرای مس بهره می‌برند. نکتۀ مهم در کار فرهنگ‌سرای مس، تلاش برای استمرار و بهبود فعالیت‌ها بوده است. حضور مؤلفان و پدیدآورندگان آثار هنری، چه در سطح استان کرمان و چه در طراز ملی، یکی از جذابیت‌های اصلی این فعالیت‌ها برای خواهندگان عرصۀ فرهنگ و هنر است. حمایت مدیریت ارشد مس از این فعالیت‌ها، یکی از دلایل اصلی استمرار کار فرهنگ‌سرا محسوب می‌شود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :